Kinologija

Medžioklinių šunų grupės ir veislės

Pagal panaudojimą medžioklinius šunis galima skirstyti į šias grupes: skalikai, vižlai, spanieliai, urviniai, kurtai, pėdsekiai, retriveriai, laikos.

Trumpa jų charakteristika:

Skalikai – viena iš seniausių medžioklinių šunų grupių. Iš skalikų kilia daug kitų medžioklinių šunų grupių ir veislių. Skalikų paskirtis yra rasti žvėries pėdsakus ar patį žvėrį, pakelti jį iš guolio ir skalijant sekti jo karštais pėdsakais. Svarbiausios šių šunų savybės yra skalijimas, balsas, sekant karštais pėdsakais. Sumažėjus galimybėms skalikus naudoti pagal paskirti, vis plačiau jie naudojami medžiojant kanopinius žvėris (medžioklėse su varovais, sužeistų žvėrių paieškoje).

Veislės pavadinimas Spalva Aukštis ties ketera Paskirtis
Lietuvių skalikas Juoda su įrudžių 52-60 cm Skalikų paskirtis yra rasti karštus žvėries pėdsakus ar patį žvėrį, pakelti jį iš guolio ir skalijant sekti jo karštais pėdsakais
Latvių skalikas Juoda su įrudžių 40-52 cm
Estų skalikas Juodai balta su rudomis dėmėmis 42-52 cm
Rusų skalikas Šviesiai ruda su juodu „balnu” ant nugaros 55-68 cm
Rusų margasis skalikas Juodai balta su rudomis dėmėmis 55-68 cm

Vokiečių vižlai dabar yra naudojami kaip įvairiapusiai (universalūs) medžiokliniai šunys. Ankstesnė jų paskirtis buvo paukščių medžiokė lauke. Tolima ir plati paieška, tvirta tilktis ir sumedžioto paukščio aportas. Sumažėjus medžiojamųjų paukščių, vižlai pradėti naudoti dar ir kitaip: vandens paukščių medžioklėse, sekant sužeistus žvėris, medžioklėse su varovais (varant).

Britų vižlai yra puikūs medžioklės lauke specialistai, tūrintys stilingą paiešką ir tvirtą tilktį. Jie naudojami tik prieš šūvį.Sumedžiotų paukščių aportavimui britai naudoja kitus savo šunis-retriverius. Tačiau vidurio Europoje britų vižlai medžioklėse naudojami įvairiapusiškai.

Veislės pavadinimas Spalva Aukštis ties ketera Paskirtis
Pointeris Galimos beveik visos spalvos 61-69 cm Britų vižlai puikūs medžioklės laukuose specialistai (paukščių paieškos ir tilkties). Vidurio Europoje (Vokietijoje, Čekijoje, Vengrijoje) naudojami ir medžiojant vandenyje ir miške.
Dėmesio ! ! ! !
Dabar dominuoja veisimas parodoms, todėl perkant šuniuką medžioklei, reikia atkreipti dėmesį, kad tėvai turėtų darbinių savybių bandymų diplomus.
Anglų seteris Pagrindinė balta su beveik visomis galimomis spalvomis 61-68 cm
Airių seteris Raudonmedžio raudonumo Balta su raudonmedžio raudonumu (red & white-Seter) 57-66 cm
Škotų seteris Juodas su raudonomis žymėmis 62-66 cm
Kurtsharai ruda, ruda su šviesiais taškais, juoda su šviesiais taškais 58-66 cm Vokiečių vižlai naudojami kaip įvairiapusei šunys, medžioklei lauke, vandenyje ir miške.
Dratharai ruda, ruda su šviesiais taškais, juoda su šviesiais taškais 57-68 cm
Mažasis miunsterlenderis ruda su šviesiais taškais 50-56 cm
Vaimaraneris Pilka 57-70 cm

Spanieliai – tai nedideli, ilgaplaukiai, ilgaausiai šunys. Dauguma veislių išvesta Anglijoje. Skirtingai nei aukščiau minėtų vižlų, spanieliai nenutilksta, o kiek padelsę puola ir pakelia paukštį šūviui. Su jais medžiojami tiek laukų, tiek vandens paukščiai, tiek nedideli žvėreliai. Jie turi labai stiprų aportavimo instinktą, todėl puikiai atnešą sumedžiotus paukščius ir žvėrelius. Gali būti parengti sužeistų žvėrių ieškojimui.

Veislės pavadinimas Spalva Aukštis ties ketera Paskirtis
Rusų medžioklinis spanielis Galimos įvairios spalvos Naudojami paukščių medžioklėse (laukų ir vandens). Puikiai ieško ir atneša sužeistus, sumedžiotus paukščius ir žvėrelius.
Dėmesio ! ! ! !
Dabar veisiant šias veisles dominuoja veisimas parodoms, todėl perkant šuniuką medžioklei, reikia atkreipti dėmesį, kad tėvai turėtų darbinių savybių bandymų diplomus.
Kokerspanielis Galimos įvairios spalvos 38-41 cm
Vachtelhundas Ruda, ruda su šviesiais taškais 45-52 cm Tai įvairiapusiškai panaudojami šunys. Naudojami paukščių medžioklėse (laukų ir vandens). Puikiai ieško ir atneša sužeistus, sumedžiotus paukščius ir žvėrelius. Naudojami medžioklėse varant ir sekant sužeistus kanopinius žvėris.

Urvinių pradinė paskirtis buvo medžioklė urvuose. Žemas ūgis ir nedidelė krūtinės apimtis tai patvirtina.. Tačiau dabar jie dar naudojami ir kaip įvairiapusiai medžiokliniai šunys. Sekant sužeisto žvėries pėdsakais, vandens paukščių medžioklėse, medžioklėse su varovais (varant) jie gali daug padėti medžiotojui. Šiai šunų grupei priklauso dvi labai skirtingos veislių grupės: taksai ir terjerai.

Veislės pavadinimas Spalva Aukštis/ svoris Paskirtis
Taksai:
trumpaplaukiai,
šiurkščiaplaukiai,
ilgaplaukiai
Juoda su įrudžiu, ruda, šerninė, tigrinė 4 iki9 kg Taksai naudojami medžioklei urvuose, sužeistų kanopinių žvėrių paieškai bei šiek tiek medžioklėse varant.
Dėmesio ! ! ! !
Dabar dominuoja veisimas parodoms todėl, perkant šuniuką medžioklei, reikia atkreipti dėmesį, kad tėvai turėtų darbinių savybių bandymų diplomus.
Foksterjerai:
trumpaplaukiai
šiurkščiaplaukiai
Balta su juodomis ir rudomis dėmenis Iki 39 cm Naudojami medžioklėse ,,po žeme” (urvuose), ant žemės (varant, ieškant sužeistų žvėrių) bei vandenyje (vandens paukščių medžioklėse).
Dėmesio ! ! ! !
Dabar dominuoja veisimas parodoms, todėl perkant šuniuką medžioklei, reikia atkreipti dėmesį, kad tėvai turėtų darbinių savybių bandymų diplomus.
Vokiečių medžioklinis terjeras (Jagdterjeras) Juoda su įrudžiu Iki 40 cm Naudojami medžioklėse „po žeme” (urvuose), „ant žemės” (varant, ieškant sužeistų žvėrių) bei vandenyje (vandens paukščių medžioklėse).

Kurtai taip pat viena iš seniausių medžioklinių šunų grupių. Jų paskirtis yra pavyti ir pagauti žvėrį. Jų greitis siekia net iki 60 km/h.

Veislės pavadinimas Spalva Aukštis Paskirtis
Rusų ilgaplaukis kurtas Galimos įvairios spalvos 68-86 cm Kurtų paskirtis yra pavyti ir pagauti žvėrį.
Dėmesio ! ! ! !
Dabar dominuoja veisimas parodoms todėl, perkant šuniuką medžioklei, reikia atkreipti dėmesį, kad tėvai turėtų darbinių savybių bandymų diplomus.
Taiganas Juoda, balta, pilka, ruda įvairių atspalvių 60-70 cm
Tazas Juoda, balta, pilka, ruda įvairių atspalvių 55-70 cm
Greihaundas Galimos įvairios spalvos 68-76 cm

Pėdsekiai yra skirti sužeistiems kanopiniams žvėrims sekti. Jie naudojami po šūvio. Savo fenomenalios uoslės dėka, jie sugeba sekti keliolikos ir net keliasdešimt valandų senumo pėdsaku ir tik to žvėries, kurio pėdsaku buvo paleistas. Jei sužeistas žvėris dar pajėgus bėgti, šuo turi ji sulaikyti, lodamas persekioti.

Veislės pavadinimas Spalva Aukštis ties ketera Paskirtis
Hanoverio pėdsekys Elninė su ar be juodos kaukės 48-55 cm Šie šunys yra tikri sužeistų kanopinių žvėrių paieškos specialistai (sekant su pavadžiu, persekiojant ir stabdant sužeistą žvėrį)
Bavarijos kalnų pėdsekys Raudona iki šviesiai geltonos, su juoda kauke 47-52 cm Jie naudojami taip pat kaip ir Hanoverio pėdsekiai, tačiau su jai galimą sekti ir sužeistas stirnas
Alpių taksinis skalikas Elninė arba juoda su įrudžiu 34-42 cm Tai yra trečia pripažinta pėdsekių veislė. Tačiau jie naudojami ne tik kaip pėdsekiai bet ir kaip skalikai.

Retriveriai medžioklinių šunų grupė, kurių paskirtis-surasti ir atnešti sumedžiotus ir sužeistus paukščius bei žvėrelius (ypač tinka vandens paukščių medžioklei).

Veislės pavadinimas Spalva Aukštis Paskirtis
Labradoro retriveris Juoda, geltona, ruda 54-57 cm Tai paukščių ir žvėrelių aportavimo specialistai iš vandens ir sausumos. Juos galima naudoti ir sužeistų kanopinių žvėrių paieškai.
Dėmesio ! ! ! !
Dabar veisiant šias veislias dominuoja veisimas parodoms, todėl perkant šuniuką medžioklei, reikia atkreipti dėmesį, kad tėvai turėtų darbinių savybių bandymų diplomus
Auksaspalvis retriveris Auksinė iki kremo spalvos 51-61 cm

Laikos (medžiokliniai špicai) – universalūs šunys stačiom ausimis ir riesta uodega. Laikos yra pagrindinis ir vienintelis medžiotojo verslininko pagalbininkas. Jos suranda ir aploja švelniakailius žvėrelius, paukščius bei kanopinius žvėris tol, kol prieis medžiotojas. Nuskrendantį paukštį ar nubėganti žvėrį persekioja tylomis ir stengiasi sustabdyti.

Veislės pavadinimas Spalva Aukštis Paskirtis
Rusų Europinė Juodai balta 48-58 cm Laikų paskirtis surasti ir aploti švelniakailius žvėrelius, paukščius bei kanopinius žvėris tol, kol prieis medžiotojas. Nuskrendantį paukštį ar nubėgantį žvėrį persekioja tylomis ir stengiasi sustabdyti.
Vakarų Sibiro Juoda, balta, pilka, ruda įvairių atspalvių 51-62 cm
Rytų Sibiro Juoda, balta, pilka, ruda įvairių atspalvių 51-64 cm
Karelų – suomių Ruda įvairių atspalvių 38-50 cm

Komentavimo galimybė išjungta.